Schrijf een gedicht & online poëziecafé

Ontdek wat een metamorfose is! En probeer het zelf. Ook is er een schrijfopdracht van Nienke van Hassel van Kamp Amersfoort voor 4 mei en 5 mei. Doe je mee?

Je gedicht inzenden

De (prijs van de) vrijheid: 
schrijf een gedicht n.a.v. 4 of 5 mei.

Ieder jaar op 4 mei herdenken we de slachtoffers van de 2e wereldoorlog die in Nederland en op andere plekken in de wereld zijn omgekomen. Op 5 mei vieren we dat wij inmiddels in vrijheid leven.
Belangrijke momenten om bij stil te staan. Hoe doe je dat beter dan in een gedicht?

Inspiratie van Blindschelders & Raadsman voor begeleiders

Grote onderwerpen als oorlog en vrijheid kun je vangen in kleine, persoonlijke momenten.
Een goed gedicht is herkenbaar voor anderen en toont juist een persoonlijke blik.
Begin dicht bij de eigen ervaring, in plaats van de grootsheid van het thema. Onder Schrijf zelf staat een 10-stappenplan voor het schrijven van gedichten.
De eerste stap is de vertelronde.

Hoe te beginnen?

Over 4 mei:

  • Voel jij je wel eens opgesloten? Of denk je nog wel eens terug aan iets dat er niet meer is? En: hoe voelt het wanneer je iets of iemand mist?
  • Het helpt als je zelf een of twee concrete voorbeelden kunt noemen van kleine onderwerpen die aansluiten op het thema. Ik zelf bijvoorbeeld denk vaak terug aan mijn kinderkamer. Aan het behang dat ik uitzocht met mijn moeder, vol kleine bloemetjes in duizelingwekkende patronen. Aan de blauwe klapdeurtjes die mijn vader voor mij maakte. Aan de knuffels die in een lange rij tegen de muur zaten te wachten tot ik terugkwam uit school. In gedachten maak ik een tekening aan het bureautje en ik glimlach. Ik voel me fijn daar. En tegelijk ben ik een beetje verdrietig. Deze kamer is er niet meer. Er staan nu potten en schilderijen opgeslagen en de blauwe klapdeurtjes zijn vervangen door een gordijn. Ik weet niet eens wat er met al mijn knuffels is gebeurd…
  • Probeer een specifieke situatie of specifiek moment te vinden: wat doe je allemaal, wat denk je, wat voel je?

Over 5 mei:

  • Wat doe jij als je je vrij voelt? Hoe ziet dat er uit? En wat voel je?
  • Begin met een herkenbaar voorbeeld van jezelf. Ik bijvoorbeeld voel me vrij als ik dans, liefst in mijn eentje in de woonkamer, met de muziek net iets te hard aan. Ik vergeet dat ik bekeken kan worden, ik hoef niet goed te dansen, ik kan gewoon de muziek volgen en mijn lichaam doet als vanzelf de rest. Even verdwijn ik in bewegen en horen, in ritme en geluid. Even vergeet ik mezelf en alles wat er was en nog gaat komen.
  • Probeer een specifieke situatie of specifiek moment te vinden: wat doe je allemaal op dat moment, wat denk je, wat voel je?
  • En natuurlijk kun je ook op zoek naar de overgang tussen herdenken en vieren; tussen verdriet en plezier: Op welk moment ging je verdriet over? Wat was de eerste keer dat je weer glimlachte nadat je iets verloor? En: op welk moment was het gezellig, terwijl je ook verdrietig was?

Neem de tijd om met elkaar uit te wisselen, laat de deelnemers elkaar inspireren. Stel wat vragen die
de deelnemers in hun beleving terugbrengen: wat zag je, wat dacht je, waar hoopte je op? Als
iedereen een concrete situatie in het hoofd heeft, kan er geschreven worden. ​
En vergeet niet: voel je vrij: alles mag!

Dien jezelf eens aan als typemachine als iemand niet (goed) zelf kan schrijven. Schrijf letterlijk op wat
gezegd wordt en vraag steeds terug: is dit wat je wilde zeggen? Zo blijft de tekst eigen en ben jij
slechts een instrument. En als belangrijkste: luister zorgvuldig en aandachtig. De eigen taal is prachtig
en is van zichzelf al vol metaforen, vol ritmes en vol klank.

Veel plezier!

Blindschelders & Raadsman